Celé Slovensko trápia výtlky. Ako proti nim bojovať, aby ste nemuseli riešiť poistku?

Celé Slovensko trápia výtlky. Ako proti nim bojovať, aby ste nemuseli riešiť poistku

Poznáte situáciu, že počas celého dňa v aute nenarazíte ani na jeden výtlk? My veru nie, a to už máme nejeden kilometer najazdený. Kľučkovanie na cestách potrápi nielen začiatočníka, ale i skúseného šoféra. Nič to, my vám poradíme ako s výtlkmi bojovať a prípadnú škodu riešiť pomocou PZP.

Výtlk sem, výtlk tam. Pomôže i mobilná aplikácia

Hlavne v jarnom období môžeme na cestách pozorovať škody, ktoré zima napáchala. Štatisticky je na tom najhoršie Bratislavský samosprávny kraj. Tu poisťovne evidujú najviac škodových udalostí spôsobených výtlkmi. Bojovať proti nim nie je jednoduché.

Okrem kondičných jázd v autoškole, špeciálnej opatrnosti či zníženej rýchlosti môžete využiť mobilnú aplikáciu „Vyhni sa výtlkom“, ktorú vytvorili študenti Slovenskej technickej univerzity.

Tá vám na mape vyznačí čiernymi bodkami všetky výtlky v okolí, viete teda zvoliť najvhodnejšiu trasu. Bezplatne funguje na smartfónoch s Androidom, stačí mať zapnutý internet a GPS lokátor.

Kryje škody vaše PZP?

Vďaka výtlkom dochádza k poškodeniu rôznych častí vozidla, či už pneumatík, náprav, kolies, tlmičov, podvozku a podobne. Uplatniť si nárok na odškodnenie správcom ciest je, bohužiaľ, takmer nemožné.

Ten totižto podľa zákona nie je zodpovedný za škody spôsobené zlým stavom vozovky. Jedine, ak by ste vleteli do nepredpokladaného výtlku bez označenia. V tom prípade urobte podrobnú fotodokumentáciu a oslovte svedkov, ktorí situáciu videli. Škoda sa v tomto prípade hradí z poistenia zodpovednosti správcu ciest.

Vaše povinné zmluvné poistenie tiež dokáže škody spôsobené výtlkmi pokryť. Stačí pripoistiť riziko výtlk a v prípade potreby zavolať asistenčnú službu, ktorá miesto zdokumentuje. Na tento účel možno využiť i havarijné poistenie vášho vozidla.

Výtlkov na našich komunikáciách je ako húb po daždi, preto neváhajte a uzavrite čo najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie. To hravo pokryje všetky škody, ktoré výtlky spôsobili.