Chráňte svoj majetok poistením

Chráňte svoj majetok poistením

Každý človek za svojho života nadobudne určitý majetok. Môže ísť o majetok neobežný, do ktorého spadajú pozemky a nehnuteľnosti, alebo finančný majetok. Takisto poznáme aj hmotný a nehmotný majetok.

Bez ohľadu na to, aký majetok na svojom konte máte, treba sa oň vedieť starať, zveľaďovať ho a chrániť. Na ochranu vášho majetku je najideálnejším riešením uzavretie poistenia, ktoré vám zároveň zabezpečí lepší spánok a pokojnejší život.

Ochrana majetku

Či je o váš domov dobre postarané, zistíte vtedy, keď sa rozhodnete uzatvoriť poistenie, ktoré ho ochráni. Dovtedy však existuje ešte niekoľko možností, ako mať svoj majetok pod kontrolou.

 • Na stavbu domu alebo chaty vyberajte vždy kvalitné materiály, čím zamedzíte jeho poškodzovaniu opotrebovaním a vplyvom starnutia. Najdôležitejšie sú kvalitne postavené základové múry a samozrejmosťou je aj dobre pokrytá strecha.
 • Pri zariaďovaní domácnosti opäť radšej investujte do kvalitnejších spotrebičov, aby ste sa nemuseli obávať ich zoskratovania a vypuknutia požiaru. V prípade vzniku požiaru je dobré mať nainštalovaný senzor dymu, ktorý vás upozorní a vy tak môžete včas zasiahnuť, zachrániť, čo sa dá a znížiť množstvo poškodených vecí.
 • Svoju finančnú situáciu nepreberajte s ľuďmi, ktorých to nemusí zaujímať. Takisto sa pred známymi alebo na sociálnych sieťach nechváľte drahým vybavením domácnosti, najnovším modelom televízora či počítača a ani nezverejňujte fotky z dovolenky, pokiaľ sa nenachádzate doma.
 • Do domu si môžete nainštalovať bezpečnostný alarm, ktorý zlodeja minimálne vystraší a skráti mu čas pobytu vo vašej domácnosti. Zároveň bývajú alarmy napojené aj na políciu a v prípade nechceného pohybu vo vašom dome vyšlú príslušníci kontrolu na potenciálne miesto činu.
 • Dobrou ochranou vášho domu a majetku môže byť aj vycvičený strážny pes.
 • Ak bývate v byte na prízemí, alternatívou na zabezpečenie vniknutia do bytu sú pevnejšie vrstvené sklá, ochranné fólie, vonkajšie rolety alebo bezpečnostné mreže.
 • Bicykle, športové náčinie alebo drahé náradie umiestnené v pivnici alebo garáži priviažte čo najviac k sebe reťazovou zámkou, ktorú zlodej len tak jednoducho neprereže a celú kopu majetku si naraz nezoberie.
 • Cennosti ako šperky alebo peniaze nenechávajte nikdy na očiach, ale ukryte ich buď do trezoru, alebo na miesto, kde by zlodejovi nenapadlo hľadať ich.
 • Pred každým opustením domova dôkladne skontrolujte, či ste pozatvárali okná a zamkli všetky dvere.
 • Pred dlhšie trvajúcim pobytom mimo domu požiadajte rodinu alebo susedov o kontrolu vášho príbytku a vyberanie pošty, pretože preplnená schránka môže dať zlodejom podnet, že dom je dlhšie opustený a tým pádom sa stáva ľahkým terčom pre vylúpenie.
 • Pri odchode na dovolenku nezabudnite vypnúť hlavný prívod plynu, ale aj vody, čím zabránite možnému vytopeniu domu/bytu alebo susedov. Takisto odpojte z elektrickej siete všetky spotrebiče, zabránite tak škodám vzniknutým prepätím alebo zoskratovaním.

Poistenie nehnuteľnosti alebo majetku

Poistenie majetku býva súčasťou ponúkaných služieb každej poisťovne. Poskytuje finančnú ochranu pred rizikami, ktorými môže byť váš majetok ohrozený.

Poisťovňa vám môže ponúknuť produkt, do ktorého patrí poistenie bytu aj nebytového priestoru, rekreačných obydlí a chát, samostatne stojacich garáží, ale aj garáží, ktoré sú s vedľa stojacou budovou spojené minimálne jednou stenou, ba dokonca aj poistenie garážového miesta alebo státia.

Poistiť si môžete akúkoľvek stavbu, či už ide o rodinný dom, hospodársku budovu, altánok, prístrešok, a takisto aj vedľajšie stavby (vonkajší bazén, oplotenie, chodník).

Čo zahŕňa poistenie nehnuteľnosti a majetku

K základnému poisteniu nehnuteľnosti si môžete pripoistiť aj vnútorné vybavenie domácnosti – poistenie domácnosti, ktoré chráni pred poškodením majetok nachádzajúci sa v dome – nábytok, doplnky, domáce spotrebiče, elektroniku, ale aj veci osobnej potreby, teda oblečenie a šperky.

Toto poistenie ochráni váš majetok pred základnými rizikami, ktorými sú oheň, voda a prírodné živly. Poistenie vám teda poskytne finančnú náhradu za zničený majetok vplyvom požiaru, výbuchu, víchrice, silného vetra a búrok, dymu, povodne alebo záplavy, zosuvu pôdy, zemetrasenia, výpadku elektrického prúdu a skratu, ale zároveň ho ochráni aj pred vandalizmom a krádežou.

V dnešnej dobe je získanie poistenia naozaj jednoduché, môžete tak urobiť dokonca aj online cez internet. Poisťovne vám poskytnú komplexnú ochranu nehnuteľnosti a súčasne poistenie vášho majetku.

V niektorých poisťovniach dokonca k poisteniu dostanete aj automaticky asistenčnú službu, na ktorej po zavolaní dostanete ihneď odpoveď alebo radu ohľadom čohokoľvek. Nepodceňujte bezpečnosť vášho majetku a poistite si ho!