Ktoré značky áut sú pri poistení rizikové?

značky áut sú pri poistení rizikové

Vedeli ste, že niektoré značky áut považujú poisťovne za rizikovejšie a platia u nich vyššie poistky? Áno, aj značka auta je faktor, ktorý ovplyvňuje cenu pzp poistenia. Vo všeobecnosti, čím je auto drahšie a luxusnejšie, bude drahšia aj jeho poistka.

Čo zvyšuje riziko pri pzp poistení?

Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku povinného zmluvného poistenia. Sú to faktory týkajúce sa vodiča a faktory týkajúce sa vozidla. Pri vodičovi sa berie do úvahy jeho vek, koľko rokov má vodičský preukaz, miesto bydliska, ale aj dĺžka bezškodového priebehu na cestách. Rizikovejší sú mladí vodiči rovnako ako aj tí, ktorí iba pred pár rokmi získali vodičské oprávnenie.

Dôvod je taký, že sú menej skúsení a riziko škodovej udalosti stúpa. Teda aj výška pzp poistenia bude vyššia. To neplatí pre vodičov starších a skúsenejších. Krivka rizikovosti však neklesá lineárne. Napríklad vodiči – dôchodci, majú na cestách odjazdených viac rokov avšak riziko nehody je u nich vyššie nakoľko môžu byť ich schopnosti viesť vozidlo oslabené.

Rozdiel je aj keď bývate na dedine či v meste, napríklad v Bratislave. Kde si myslíte, že budete jazdiť rizikovejšie? Po cestách bez semafórov alebo na frekventovaných križovatkách? Poisťovne v tom majú jasno. Vodiči v mestách sú pre nich rizikovejší klienti a pýtajú od nich aj vyššie pzp poistky. Viac od vás vypýtajú aj keď ste prednedávnom spôsobili nejakú nehodu.

Faktory vozidla, ktoré sa zohľadňujú pri výške pzp sú rok výroby, výkon, objem valcov, ale aj jeho značka a typ. Staršiemu vozidlu sa na ceste skôr prihodí nejaká porucha, ktorá môže vyústiť do nehody. Výkonnejšie a rýchlejšie auto vám umožní viac pridať na plyn a ísť nebezpečnejšie, preto vodiči s novými rýchlymi autami zaplatia za povinné zmluvné poistenie viac.

pzp

Ktoré autá zaplatia viac?

Ako sme už spomenuli, vo všeobecnosti zaplatia viac vozidlá modernejšie s vyšším výkonom a väčším objemom valcov. Dosť závisí aj od značky vozidla. Poisťovne rozoznávajú viac kategórií vozidiel podľa značky:

  • Najmenej rizikové – Opel, Fiat, Kia,…
  • Viac rizikové – Citroen, Toyota, Volkswagen, Škoda,…
  • Luxusné – Audi, Mercedes, BMW, Jaguar,…
  • Vyrábané v minimálnych počtoch – Ferrari, Bentley,…

Čím ste viac v luxusnejšej kategórii, tým vyššiu poistku budete platiť. Podobná kategorizácia platí aj pri doplnkovom havarijnom poistení, kde vás bude čakať vyššia poistka v prípade, že máte drahšie a výkonnejšie vozidlo.

Porovnajte si ceny pzp poistenia pomocou online kalkulačky pzp a zistite, kde sa vám oplatí

vaše vozidlo poistiť.