Najčastejšie otázky vodičov na havarijné poistenie

Ak by sme otázku potreby uzatvorenia KASKO poistenia úplne simplifikovali, dalo by sa povedať, že sa vám havarijná poistka oplatí uzavrieť v prípade, že havarujete alebo sa vám na aute stane škoda, ktorú ste si zavinili sami, prípadne, že vinník z miesta vzniknutia škody ujde a vy nedokážete nikomu vinu.

Na druhej strane sa vám finančne neoplatí, ak budete jazdiť bez nehody a bez zavinenia škody. Ale ako to môžete vedieť? Stať sa môže čokoľvek a vy si v priebehu pár sekúnd môžete búchať hlavu o stenu, že ste sa rozhodli KASKO poistenie neuzatvoriť.

Aké škody vám KASKO poistenie kryje?

Takmer každá základná havarijná poistka kryje poistné udalosti:

  • havária
  • živel
  • krádež
  • vandalizmus

Výhodné doplnkové poistenia kryjú krádež batožiny, poškodenie skla, úraz v prípade havárie alebo aj poskytnutie náhradného vozidla. Všetko sú to príjemné doplnky k poistke, ktoré vám v prípade potreby môžu ušetriť množstvo času a v konečnom dôsledku aj peňazí, čo si mnohí ľudia často neuvedomujú.

Poistiť staršie auto?

Nekončená otázka, ktorá máta nejedného majiteľa auta. Základná otázka znie, aké auto vlastníte a ako staré vlastne je. Ak vlastníte hodnotnejšie auto, tak sa vám ho oplatí poistiť aj v prípade, že už má 5-6 rokov.

Ak však vlastníte rovnako starý, ale lacnejší typ vozidla, je to na uvážení. Napríklad ak by sa hodnota 10-ročného auta vypočítala na 4 000 eur, v prípade, že sa vám stane škodová udalosť a výška opravy by sa vyšplhala nad spomínanú čiastku, poisťovňa vyhodnotí, že auto sa neoplatí opravovať a vyplatí vám “totálku”, teda výšku na ktorú je automobil poistený (v tomto prípade 4000 eur).

Určite je to lepšie, ako nič a pridá vám to nejaký základ pri kúpe nového vozidla, ale od havarijnej poistky väčšina vodičov a vodičiek očakáva, že im zaplatí za škodu na aute a môžu jazdiť ďalej.

Neviem, či mám uzatvorenú najvýhodnejšiu havarijnú poistku

Keďže mnohí vodiči si poistenia uzatvárajú iba raz a potom poistné zmluvy len každý rok obnovujú, častokrát nevedia, že by mohli získať výhodnejšiu poistku v inej poisťovni.

Keďže sa poistný trh neustále mení, menia sa aj poistné podmienky a sumy za poistenia. Najlepšie preto je, každoročne si overiť, či nemôžete dostať výhodnejšie poistenie v inej poisťovni. V dnešnej dobe však kvôli tomu nemusíte obchádzať všetky kamenné poisťovne.

Stačí, ak použijete služby internetových kalkulačiek, ktoré behom pár sekúnd porovnajú ceny a benefity jednotlivých poistiek a poskytnú vám možnosť si výhodnejšiu poistku okamžite uzatvoriť.