Ultimátny návod, ako si vybrať najlepšie PZP poistenie

pzp

Uzavretie povinného zmluvného poistenia je bežnou záležitosťou pre každého majiteľa automobilu. Keďže ide o zákonné poistenie, väčšina ľudí považuje vybavenie tejto poistky za povinnosť, ktorú si je jednoducho potrebné splniť a neprikladá výberu PZP veľkú váhu. Čo sa môže neskôr nepekne vypomstiť.

Povinné zmluvné poistenie slúži na náhradu škody (na majetku či zdraví) ktorá vznikla pri poistnej udalosti a ktorú spôsobil klient poisťovne. Inak povedané, ak niekomu rozbijete auto, spôsobenú škodu z určitej časti uhradí poisťovňa, v ktorej máte uzavreté PZP. Toto poistenie teda nepokrýva škodu na Vašom vozidle, môže Vám však ušetriť veľa peňazí a starostí.

Aké faktory je vhodné pri výbere PZP zohľadniť?

1. Najvýhodnejšie vs. najlacnejšie PZP

Mnohí majitelia vozidiel zvyknú staviť na výber najlacnejšieho PZP. Nejde predsa o ich vozidlo, za ktorého opravu poisťovňa v prípade nehody zaplatí. Prečo by teda preplácali, keď nemusia? Tento prístup znie možno logicky, no neskôr sa môže ukázať, že najlacnejšie PZP neznamená najvýhodnejšie.

Pri poistnej udalosti môžu výdavky za škody vystúpiť natoľko, že budú niekoľkonásobne vyššie ako suma, ktorú pri zdanlivo výhodnom výbere PZP ušetrili.

Pri škodách na zdraví sa táto suma môže pohybovať v desiatkach tisícoch eur. Preto je vhodné si pred podpisom zmluvy dôkladne prečítať poistné podmienky, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že najlacnejšia poistka nebude na tieto výdavky stačiť.

2. Asistenčné služby

Asistenčné služby sú službami, ktoré poisťovne štandardne ponúkajú vo svojom balíku PZP. Tieto sú síce v každej poisťovni odlišné, väčšinou sa však opakujú a väčšina z nich je dnes bežnou súčasťou každého balíka.

Napriek tomu Vám ale odporúčame porovnanie PZP a ponuky asistenčných služieb, keďže to môže významne pomôcť pri rozhodovaní.

Zamerať sa môžete napríklad na flexibilitu služieb a to, či sú k dispozícii nonstop alebo k dispozícii pri zahraničných cestách.

najlepšie PZP poistenie

3. Bonusy a zľavy

Výber spomedzi veľkého množstva ponúk môže uľahčiť aj ponuka zliav a bonusov, ktoré poisťovne ponúkajú. Medzi tie najčastejšie patrí:

Zľava pre klientov, ktorí už majú u danej poisťovne uzavreté iné poistenie:

  • Zľava na iné poistenia v rovnakej poisťovni
  • Zľava ak vozidlo využívate iba na Slovensku či v okolitých krajinách
  • Zľava pri uzatvorení poistenia online
  • Zvýhodnené podmienky pre dôchodcov či invalidov
  • Podstatne výhodnejšia cena ak je vozidlo registrované v malých mestách či v okresoch s menším počtom škodových udalostí
  • Bonus za bezškodovú jazdu
  • Bonusy vo forme pripoistení

Kombinácia zliav Vám dokáže znížiť celkovú sumu poistenia až o niekoľko desiatok eur. Rozhodne sa preto nezabudnite o aktuálnych zľavách informovať, alebo si ich pozrieť online.

Viaceré online kalkulačky PZP zohľadňujú všetky možné zľavy, ktoré môžete v poisťovniach získať.

4. Porovnanie ponúk

Pohodlným a rýchlym riešením výberu najvýhodnejšieho PZP je porovnanie ponúk poisťovní online.

Porovnať si môžete nielen cenu, ale aj výšku poistného krytia, asistenčné služby, bonusy a zľavy. To Vám okrem času, ktorý by ste strávili obehávaním poisťovní ušetrí aj nemalé peniaze.

Online služby poskytujúce porovnanie majú totiž uzatvorené výhodné zmluvy s rôznymi poisťovňami. Ak by ste sa teda rozhodli uzavrieť poistenie PZP online, je veľmi pravdepodobné, že získate tú najvýhodnejšiu ponuku.